Tap Tap to Zoom
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1800 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 67G-FL-B5W-LPO150
MPN: LPO150
UPC: 860013013905
Product Info for Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
The Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight was fashioned to be an excellent illumination resource for virtually any dark area. These Led Flashlights via illumination experts at Lion Power Optics is developed using sturdy materials for the case, because it helps to provide you with a long lasting and useful flashlight. Engineered using an incredibly vibrant bulb, the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight provides a powerful lumen capacity, a long beam range and awesome beam intensity. Lion Power Optics has been in the flashlight market for many, many years, and the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is a light that shows they are devoted to generating the best light source achievable. One of our goals at Tactical-Store is to make sure that you depart with the light you will want to flourish in any situation, and the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is one that we are particularly excited to provide our clients. If you are looking for a high quality flashlight that will shine some light on any issue, pick out the Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight.
Specifications for Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Lion Power Optics |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1800 lumens |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1500 ft |
| Bezel Diameter: | 1.5 in |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 1.7 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
- Telescopic Zoom 500 Meters
- Shockproof & Waterproof
- Rechargeable battery
Package Contents:
- Lion Power Optics High-Powered Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
- Triple AAA Battery Holders
- Rechargeable Batteries
- USB Charger
- 1x 25cm Tail Rope