Tap Tap to Zoom
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 2500 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 67G-FL-DGC-LPO019
MPN: LPO019
UPC: 860013013912
Product Info for Lion Power Optics Super Bright Rechargeable 2500 Lumens LED Tactical Flashlight
LPO019 flashlight has telescopic zoom and it will allow you to select focus between spot and flood beam. Powered by rechargeable batteries, equipped with a built-in USB charging port plus USB cable, with battery indicator, so you can conveniently charge your light whenever you need.![]()
Specifications for Lion Power Optics Super Bright Rechargeable 2500 Lumens LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Lion Power Optics |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 2500 lumens |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 2500 ft |
| Bezel Diameter: | 2 in |
| Length: | 10.4 in |
| Weight: | 1.1 lb |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Type: | Lithium Ion |
Features of Lion Power Optics Super Bright Rechargeable 2500 Lumens LED Tactical Flashlight
- Water resistant, durable aluminum body and shock-resistance, rechargeable and very durable.
Package Contents:
- Lion Power Optics Super Bright Rechargeable 2500 Lumens LED Tactical Flashlight
- Triple AAA Battery Holders
- Rechargeable Batteries
- USB Charger
- 1 x 25cm Tail Rope
- 1 x 120cm Tail Rope