Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Glass Etched
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Black
- Color:
- Black
- Weight:
- 33 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 25 yds to infinity
Code: 67J-RS-BROMPO318-MPO031850MIL
MPN: MPO031850MIL
UPC: 050806112858
Product Info for Brownells Match Precision Optic (MPO) 3-18x50mm Rifle Scope
A Scope That Does Justice To Your Precision Rifle - from Brownells!![]()
The Brownells 3-18x50mm Match Precision Optic rifle scope gives you key features found on high-end scopes at a surprisingly modest price. We started with fully multi-coated, edge-blackened Japanese glass for maximum light transmission. The turrets offer tactile and audible clicks and are easy to reset to zero. Elevation turret features a zero stop and allows .5 mils of travel below the zero stop, to give you plenty of flexibility
34mm Main Tube
Reticle and Turrets in MRAD for quick and easy adjustments
First Focal Plane Illuminated N-OMR System
Fully multicoated lenses for fog and waterproof performance
Capped Windage turret prevent accidental adjustment
The N-OMR System (Non-Obscuring Milling Reticle System) has an open center main crosshair that allows you to hold on your target without covering it. An added bonus is the thin double line increase visibility of the crosshair at low magnification. This type of reticle is excellent for shooting disciplines requiring fast shots under a time constraint, or when fast follow up shots are needed. The top portion of the N-OMR System is intentionally left open so the shooter can spot his/her own shots (or misses). To make things easier, the N-OMR System is available within the popular ballistic app Strelok, available for download on most all mobile devices.
The Brownells 3-18x50mm MPO is the perfect optic for the long-range competitor whose budget is not unlimited, somebody who wants to get started in the sport, or someone looking to maximize a Production Class rifle build.
Specifications for Brownells Match Precision Optic (MPO) 3-18x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Brownells |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Black |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 33 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Brownells Match Precision Optic (MPO) 3-18x50mm Rifle Scope
- Battery: CR-2032
- Click Value: 0.1 MRAD
- Eye Relief: 3.50"
- Finish: Black
- Focal Plane: First
- Illumination: Yes
- Length: 14"
- Max Magnification: 18x
- Min. Magnification: 3x
- Objective Size: 50mm
- Reticle: N-OMR
- Tube Size: 34mm
- Weight: 33.0 oz
Package Contents:
- Brownells Match Precision Optic (MPO) 3-18x50mm Rifle Scope