Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver, Stainless Steel
- Finish:
- Satin
- Fabric/Material:
- 17-4 Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- SIG Sauer P365, SIG Sauer P365 X-Macro, SIG Sauer P365 XL
- Barrel Length:
- 3.7 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- No
- Weight:
- 2.8 oz
Code: 67R-BPI-NRS36-N365XL-BRL-9MM-SSS-LVL1-5
MPN: N365XL-BRL-9MM-SSS-LVL1.5
Product Info for Norsso N365XL 3.7 in 9mm Barrel for Sig Sauer
CNC Machined from solid round 17-4 PH Stainless Steel stock in-house from start to finish for greater longevity and resilience versus 416 SS. Works best with Norsso N365XL slides but also works with P365XL factory slides as a drop-in replacement (for slides without LCI). Fully supported chamber to reduce case bulging and blowout risk. Trimmed and crowned front muzzle profile. Protects optic window corrosion by excluding the Loaded Chamber Indicator slot. Compatible for 9mm and P365XL/XMacro applications.![]()
Specifications for Norsso N365XL 3.7 in 9mm Barrel for Sig Sauer:
| Manufacturer: | Norsso |
| Color: | Stainless Steel, Silver |
| Finish: | Satin |
| Fabric/Material: | 17-4 Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 X-Macro, SIG Sauer P365 XL, SIG Sauer P365 |
| Barrel Length: | 3.7 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | No |
| Weight: | 2.8 oz |
Features of Norsso N365XL 3.7 in 9mm Barrel for Sig Sauer
- No LCI Slot
- Top Chamber design
- No fluting
- Rifling: 1:10 RH
Package Contents:
- Norsso N365XL 3.7 in 9mm Barrel for Sig Sauer