Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Product Info for GoView ZOOMR 8x26mm Roof Prism Binoculars
With its durable and lightweight magnesium body, the ZOOMR 8x26 is designed specifically for your outdoor and travel adventures where brilliant image quality is essential. Enhance your viewing experience with the unique accessory pack included with every ZOOMR 8x26. The CLOSR smartphone adapter seamlessly connects the analog magnification of your binoculars to the digital world of your smartphone, so you can effortlessly capture and share stunning images and videos. With the specially designed PORTR strap with easy click closure, your ZOOMR 8x26 is always at hand. The high-quality carrying case with a stylish leather look as well as the indispensable protective caps keep your ZOOMR 8x26 safe and in top condition. The optimized cleaning cloth with clever carabiner lets you effortlessly keep your binoculars clean and clear. With its zoom factor, you can bring the most incredible subjects 8x magnified close to you. But with the large field of view, you won't lose sight of your subject even when you're on the move.![]()
Specifications for GoView ZOOMR 8x26mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | GoView |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | K9 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.25 mm |
| Field of View, Linear: | 120 m to Infinity |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 14.4 |
| Close Focus: | 4 m |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Length: | 117 mm |
| Weight: | 348 g |
| Fabric/Material: | Plastic/Glass |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 117 mm |
Features of GoView ZOOMR 8x26mm Roof Prism Binoculars
- Magnesium housing
- Robust and high quality
- Nitrogen filling (antifog)
- Diopter adjustment and spacer made of aluminum
- Short Hinge Design for maximum ergonomics
- Light weight optimized by latest manufacturing technologies and materials
- Optimized optics for large field of view and exit pupil
- Fully MultiCoated lens coating
Package Contents:
- GoView ZOOMR 8x26mm Roof Prism Binoculars
- Quick detach laynard
- Smartphone adapter
- Carrying case