Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 2
- Finish:
- Powdercoat
- Size:
- Large
- Height:
- 3 in
- Width:
- 8.5 in
Code: 6AE-GF-SOGS01-SLC-8512C
MPN: SLC-8512C
UPC: 199874318301
Product Info for Steelhead Outdoors Fast Access Pistol Box Gen 3 w/3 Ft Cable
Our Fast Access Pistol Box was designed to be the perfect travel companion. With the optional heavy duty cable; it can go from the nightstand, to the vehicle, to the hotel room and maintain fast access to your handgun without batteries or electronics. Engineered from the ground up to strike the perfect balance between security, usability and portability. All of our lockboxes are laser cut, formed, TIG welded, powdercoated.![]()
Specifications for Steelhead Outdoors Fast Access Pistol Box Gen 3 w/3 Ft Cable:
| Manufacturer: | Steelhead Outdoors |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 14 Gauge Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Gun Capacity: | 2 |
| Finish: | Powdercoat |
| Size: | Large |
| Height: | 3 in |
| Width: | 8.5 in |
| Weight: | 15 lb |
Features of Steelhead Outdoors Fast Access Pistol Box Gen 3 w/3 Ft Cable
- 13 gauge steel
- TIG Welded
- No batteries or electronics
Package Contents:
- Steelhead Outdoors Fast Access Pistol Box Gen 3 w/3 Ft Cable
- Included Security Cable