Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 384x288 pixels
Code: 6P1-THR-ZULFC11-HS335
MPN: HS335
UPC: 850065096186
Product Info for DNT Optics Hydra 3-12x35mm Thermal Rifle Scope
Combining Standalone Scope, Clip-On, and Handheld Monocular in one versatile device, HS335 is built for hunters who demand more than entry-level gear while keeping value at the forefront. Striking the perfect balance between performance and price, HS335 is the natural upgrade for those ready to elevate their hunt.![]()
Specifications for DNT Optics Hydra 3-12x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 7.8 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2.7 in |
| Weight: | 388 g, 13.7 oz |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi |
Features of DNT Optics Hydra 3-12x35mm Thermal Rifle Scope
- Powered by a 12 m, 18 mK uncooled infrared sensor with a 384288 resolution, HS335 delivers crisp, real-time thermal images. The 35 mm objective lens extends detection distance while maintaining clear target recognition. With a 3x base magnification and digital zoom of up to 12x, HS335 ensures every detail stands out, even in challenging environments.
- DNT's proprietary Image Super Resolution (ISR) boosts the 384 sensor to the near equivalent of a 640 sensor. ISR solves the common issue of detail loss when digitally zooming, delivering clearer, more detailed visuals without sacrificing smoothness or speed.
Package Contents:
- DNT Optics Hydra 3-12x35mm Thermal Rifle Scope
- HS335
- PMS
- Eye Cup
- Flip Up Cover
- 21700 Flat Top Battery
- Charger
- USB Cable
- User Manual
- Lens Cleaning Cloth