Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 60 Hz
- Resolution:
- 384x288 pixels
Code: 6P1-THR-ZULFC6-TNC335R
MPN: TNC335R
UPC: 850065096100
Product Info for DNT Optics ThermNight 2.5-10x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangefinder
The ThermNight Multispectral series of scopes is the culmination of technology to create the perfect aiming solution. It can be used in all weather & lighting conditions. The thermal and night vision combination allows for faster detection of targets and provides high-quality digital image for identification.![]()
Specifications for DNT Optics ThermNight 2.5-10x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Resolution: | 384x288 pixels |
| Eye Relief: | 65 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Battery Type: | 21700 |
| Battery Life: | 6 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 232 mm, 9.1 in |
| Width: | 3 in, 78 mm |
| Height: | 85 mm |
| Weight: | 724 g |
| Battery Quantity: | 2 |
| Connectivity: | Wi-Fi |
Features of DNT Optics ThermNight 2.5-10x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangefinder
- The TNC335R features a 384 x 288 thermal sensor, while the TNC635R offers a 640 x 512 thermal sensor, delivering superior clarity with a wider field of view (FOV) for easier target detection. Both models use uncooled VOx microbolometers with a 12um pixel pitch, 18mk@25C sensitivity, and a 50Hz refresh rate for optimal performance in the field.
- Utilization of SONY's latest CMOS Starvis2 Technology, as well as ED glass lenses, cutting edge AI imaging algorithms and a world-leading 60Hz 1920x1080 Micro-OLED display ensures the DNT ThermNight to be perfect for day or night.
- Switching between thermal and digital channels is as easy as the press of a button, conveniently positioned on the side of the scope. You can also enable Picture-in-Picture so you can see both channels at the same time, saving you time to focus on your target.
- Cutting-edge built-in laser rangefinder, this device provides highly accurate distance measurements from 5 to 1100 yards.
- Once the range is determined, the onboard ballistic calculator quickly generates a ballistic solution, which is then displayed as either dial-in or holdover corrections, ensuring precision with every shot.
- Thermal ZOOM Lock
- One-shot Zeroing
- Detachable IR llluminator
- Up to 5 hrs Battery Life
- Built-in 64Gb Storage
- Reticles: 8 Styles and 5 Colors
- Precise aiming even in the Picture-In-Picture mode
- Wireless Updates
Package Contents:
- DNT Optics ThermNight 2.5-10x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangefinder
- TNC335R
- PMS
- PM20L
- Eye Cup
- Flip Up Cover
- 21700 Flat Top Battery
- Charger
- USB Cable
- User Manual
- Lens Cleaning Cloth
- Scope Sunshade