Tap Tap to Zoom
Code: 6QE-FLW-HTLS34-P3X
MPN: P3X
UPC: 053722514751
The P3X is the little brother to HiLight's P4X, packing a surprsing 500 lumens into a subcompact body, featuring ambidextrous switches and a USB-rechargeable battery. Simply click once for on, twice for off, and long-hold to activate the dazzling strobe feature. Fits great on even the smallest weapons, but a rail adapter is required (not included) to mount on single-stack frames such as Glock 43x/48.![]()
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 17, Smith & Wesson M&P M2.0, SIG Sauer P320, Springfield Armory XD-S, Springfield Armory XD-M, SIG Sauer P226, Glock 34, Glock 19 |
| Diameter: | 19 mm |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Gun Make: | Smith & Wesson, Glock, SIG Sauer, Taurus |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.7 in |