Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .410 Bore
- Additional Features:
- Wrench Set
- Gauge:
- 10, 12, 16, 20, 28
Code: 6R-CW-AVCWT210
MPN: AVCWT210
UPC: 813119010668
Product Info for Real Avid FINI Universal Shotgun Choke Tube Wrench
Real Avid FINI Shotgun Choke Tube Wrench AVCWT210 makes removing and installing shotgun choke tubes an easy affair, no matter what gauge shotgun you're using or what type of tube you're installing. This Real Avid shooting accessory will fit all shotgun gauges, from .410 to 10 gauge, and it is tested to withstand up to 50 pounds of torque for the most stubborn tubes. The Real Avid FINI Universal Shotgun Choke Tube Removal Wrench has a sturdy aluminum frame and includes stainless steel screws, pivot, and tension assembly, making the shooting accessory incredibly durable, and its small size allows you to carry it almost anywhere. Real Avid has built the FINI with an additional flat screwdriver tip so you can adjust the windage and elevation of your rifle scope without using a coin. Modify your shotgun at will with the Real Avid FINI .410 to 10 Gauge Choke Tube Wrench.![]()
Specifications for Real Avid FINI Universal Shotgun Choke Tube Wrench:
| Manufacturer: | Real Avid |
| Caliber: | .410 Bore |
| Fabric/Material: | Aluminum, Stainless Steel |
| Weight: | 2 oz |
| Additional Features: | Wrench Set |
| Gauge: | 16, 10, 28, 20, 12 |
| Blade Material: | 410 |
| Closed Dimensions: | 2.75x1.125 in |
| Closed Length: | 2.75 in |
| Gun Type: | Shotgun |
| Color: | Red |
Features of Real Avid FINI Universal Shotgun Pocket Choke Wrench:
- Compact and portable choke wrench multi-tool by Real Avid
- Fits almost every shotgun model, from .410 to 10 gauge
- Flat screwdriver tip allows you to adjust rifle scope windage and elevation
- Extremely small tool can fit on a keychain (with included keychain ring) or in a pouch or pocket
- Exceeds fifty (50) pounds of torque
- Sturdy aluminum frame
- Tough stainless steel choke tool, screws, pivot, and tension assembly
Package Contents:
- Real Avid FINI Shotgun Choke Tube Wrench AVCWT210
- Key chain ring