1 of 1 images
CZ Custom Tactical U-Notch Pistol Sight, CZ Shadow 2, Black Rear, Tritium Front, Black, 10754/10435
Tap Tap to Zoom
New Product
We’ve just added this new product to TacticalStore. Be the first to get it!
- Gun Make:
- CZ
- Gun Model:
- CZ Shadow 2
- Color:
- Black
- Front Sight Color:
- Tritium
- Rear Sight Color:
- Black
- Sight Style:
- U-Notch
- Front Blade Height:
- 6.5 mm
- Rear Blade Height:
- 6.5 mm
- Illumination Type:
- Tritium
- Illumination Color:
- Green
- Weight:
- 5 oz
Code: 6R8-AP0-CZNP34-10754-10435
MPN: 10754/10435
List: $124.99Save $1.00
$123.99
Product Info for CZ Custom Tactical U-Notch Pistol Sight
CZ 75 SP01 Shadow & CZ 75 Shadow Tactical U Notch Rear Sight For CZC TXF![]()
with 0.140 Wide U- Notch. All CZ 75 SHADOW Cuts. Great match to the TFX Truglo front sight matches with Tru Dot TFX front 10435. Fits SP01 Shadow and 75 Shadow rear sight dovetail.
Specifications for CZ Custom Tactical U-Notch Pistol Sight:
| Manufacturer: | CZ Custom |
| Gun Make: | CZ |
| Gun Model: | CZ Shadow 2 |
| Color: | Black |
| Front Sight Color: | Tritium |
| Rear Sight Color: | Black |
| Sight Style: | U-Notch |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Blade Height: | 0.26 in |
| Front Blade Height: | 6.5 mm |
| Rear Blade Height: | 6.5 mm |
| Illumination Type: | Tritium |
| Illumination Color: | Green |
| Weight: | 5 oz |
Package Contents:
- CZ Custom Tactical U-Notch Pistol Sight