00:14
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Benchmade 15085-2
1 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
2 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Axis Folding Knife, 3.4in, CPM-S30V Stainless Steel, Plain Edge Satin Clip Point Blade, Contoured Stabilized Wood Handle 15085-2
3 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
4 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
5 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
6 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
7 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
8 of 8 images
Benchmade Mini Crooked River Folding Knife, 3.4in, CPM MagnaCut Stainless Steel, Clip Point Blade, 6061-T6 Aluminum, Burnt Copper/ Black Handle, 15085BK-04
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Show In Stock Only
2 Models AvailableColor
All
Blade Finish
All
Blade Material
All
Handle Material
All
Handle Color
All
Search
$325.00
$325.00
Product Info for Benchmade Mini Crooked River 3.4in Folding Knife
The standout Crooked River now in a smaller, everyday carry size. Featuring the same traditional profile, modern technology, and style that pushes the preconceived notions of what a hunting knife should be.![]()
Specifications for Benchmade Mini Crooked River 3.4in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Hunting, Folding Blade |
| Overall Length: | 7.89 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Weight: | 3.29 oz |
| Opening Method: | AXIS |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Mini Crooked River 3.4in Folding Knife