Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.22 in
- Overall Length:
- 6.25 in
- Blade Material:
- 440C
- Handle Material:
- 440C
- Blade Finish:
- Diamond-like Carbon Coated
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Plastic
Code: 79-KN1-173MS-173BK
MPN: 173BK
UPC: 610953151911
Product Info for Benchmade 173 Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
The Benchmade 173 Mini SOCP Fixed Blade Knife is unlike other Tactical Knives because it has been optimized for concealed carry. Whether you want to keep it on you as an EDC knife that you always have access to or just bring it along on a hike so that you have it in a pinch, you can count on the Benchmade 173 Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife. It is perfect for both self-defense and regular use, and it is MOLLE-compatible to give you plenty of attachment options.![]()
Specifications for Benchmade 173 Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.22 in |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Material: | 440C |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | 440C |
| Blade Finish: | Diamond-like Carbon Coated |
| Handle Color: | Black |
| Sheath Material: | Plastic |
| Weight: | 3 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fixed Blade |
Features of Benchmade 173 Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
- Action: Fixed Blade
- Blade Steel: 440C
- Blade Length: 2.22"
- Blade Thickness: 0.175"
- Overall Length: 6.25"
- Handle Length: 4.03"
- Handle Thickness: 0.175"
- Weight: 3.00oz.
- Blade Edge Plain
- Blade Finish/Color: Diamond-like Carbon Coated
- Blade Steel: 440C (58-60 HRC)
- Blade Style/Shape: Double-Edge Dagger
- Clip Type: Deep-Carry
- Clip Position: Tip-Down
- Handle Material: 440C
- Lanyard Hole: Yes
- Sheath Type: Injection Molded Plastic
Package Contents:
- Benchmade 173 Mini SOCP Fixed Blade Knife