Tap Tap to Zoom
Benchmade 9in Infidel Out the Front Drop Point Knife has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Benchmade Infidel Out the Front Knife is a high-speed, automatic opening pocket knife that serves as an excellent secondary weapon or as a showpiece to make your friends envious. This powerful Benchmade knife uses a fast-acting ambidextrous thumb slide to automatically eject a 3.95" blade made from S30V premium stainless steel from the handle. The knife features a sturdy drop point tip that will give you superior control and power, and its utility-style blade is great for slicing and chopping. The Bench Made Infidel Auto Open Drop Point Knife is comfortable to use, with an ergonomic handle made from machined, anodized 6061-T6 aluminum and comfortable contours, and an integrated cleaning port makes knife maintenance a breeze. For easier carrying, Benchmade has built the Infidel with a removable deep carry pocket clip, and it comes with a MOLLE compatible knife pouch. With all these fine features and excellent construction, it'd be blasphemy not to buy the Benchmade Infidel Auto OTF Pocket Knife.![]()
| Knife Type: | Automatic out the front |
| Blade Length: | 3.95" |
| Blade Thickness: | 0.118" |
| Handle Thickness: | 0.59" |
| Blade Material: | S30V premium stainless steel |
| Blade Hardness: | 58-60 HRC |
| Blade Tip: | Drop point |
| Weight: | 4.9 oz |
| Locking Mechanism: | Double auto OTF w/ ambidextrous thumb slide |
| Overall Length: | 8.95" |
| Closed Length: | 5" |
| Handle Material: | Anodized 6061-T6 aluminum |
| made in specialized factories: | Yes |
| Included Accessories: | MOLLE-compatible sheath |