Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.62 cm
- Blade Material:
- CPM-M4
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- G10
- Handle Finish:
- G10
- Blade Finish:
- DLC
- Handle Color:
- Black/Gray/Red
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- DLC
Code: 79-KN-565MFA-565BK-02
MPN: 565BK-02
UPC: 610953210793
Product Info for Benchmade Mini Freek 3 in Folding Knife
The ever-popular Mini Freek, reintroduced with two of our most coveted materials. With stunning Jade G10 handles and a satin finished CPM-S90V blade, this year's SHOT Show exclusive 565-2101 Mini Freek brings a bright splash os color to this fan favorite. Limited to 2000 pieces, the 565-2101 is only availbe on a limited basis.![]()
Specifications for Benchmade Mini Freek 3 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 7.62 cm |
| Closed Length: | 102.87 mm, 4.05 in |
| Blade Material: | CPM-M4 |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 17.907 cm, 7.05 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Finish: | G10 |
| Blade Finish: | DLC |
| Blade Thickness: | 2.54 mm |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Handle Color: | Black/Gray/Red |
| Weight: | 2.89 oz, 81.93 g |
| Handle Length: | 10.287 cm, 4.05 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | DLC |
| Blade Type: | Folding Blade |
Features of Benchmade Mini Freek 3 in Folding Knife
- Clip Type: Split arrow
- Clip Position: Reversible Tip-Up
- Lanyard Hole
Package Contents:
- Benchmade Mini Freek 3 in Folding Knife