00:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Benchmade 550-S30V
1 of 1 images
Benchmade Griptilian Axis Folding Knife w/ Hole, 3.45 in, CPM-S30V, Sheepsfoot Blade, Nylon, Black Handle, 550-S30V
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Blade Length:
- 3.45 in
- Blade Material:
- CPM-S30V
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Handle Material:
- Nylon
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Hand:
- Ambidextrous
- Color:
- Black
Code: 79-KN-912GY-550-S30V
MPN: 550-S30V
UPC: 610953183615
$175.00
Product Info for Benchmade Griptilian 3.45in Folding Knife
When it comes to all around functionality, you can't beat the Griptilian. There are more shapes, sizes and colors available in the Griptilian than any other product family from Benchmade. ![]()
Specifications for Benchmade Griptilian 3.45in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Closed Length: | 4.62 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Knife Application: | Outdoor, Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.07 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Nylon |
| Handle Finish: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Benchmade 550-S30v Griptilian Fold Knife w/ Hole