Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.58 in
- Overall Length:
- 8.31 in
- Blade Material:
- N680 Main Blade/440C Safety Cutter
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Combo
- Hand:
- Ambidextrous
- Handle Finish:
- Black Aluminum Handle with Black G10 Inlay
Code: 79-KN3-9170ATGE-9170SBK
MPN: 9170SBK
UPC: 610953141127
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade Triage 3.58in Automatic Folding Knife
The Benchmade 9170 Auto Triage-Folding Knife has been created to provide you with the ideal knife for any task in which a high quality, reliable knife is required. The N680 highly corrosion resistant, blade steel (57-59HRC) on this Knife from Benchmade will keep an edge for an incredibly long time without needing to be sharpened. The Benchmade Auto-Triage 9170 Folder is made with a G10 handle that will make sure that you don't lose your grip due to weather. For a great way to slice and dice through your next cutting assignment, choose the Benchmade Auto-Triage Folding 9170 Knife.![]()
Specifications for Benchmade Triage 3.58in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.58 in |
| Overall Length: | 8.31 in |
| Blade Material: | N680 Main Blade/440C Safety Cutter |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Combo |
| Hand: | Ambidextrous |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Length: | 4.73 in |
| Handle Finish: | Black Aluminum Handle with Black G10 Inlay |
| Blade Thickness: | 1.24 in |
| Blade Grind: | Combo |
| Weight: | 5.75 oz |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Triage 3.58in Automatic Folding Knife
- Handle Thickness: 0.580"
- Blade Material: N680 Main Blade; 440C Safety Cutter
- Blade Hardness: 57-59HRC Main Blade; 58-60HRC Safety Cutter
- Blade Style: Modified Drop-Point
- Pocket Clip: Black, Removable, Tip-Up
- Lock Mechanism: AXIS main blade; Auto opening safety cutter/hook
- Closed Length: 4.73"
- Sheath Material: Sold Separately
Package Contents:
- Benchmade 9170 Auto Triage 8.31" Folding Knife