Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade 3.4 in Folding Knife
Benchmade 940 Blue Class Folding Knife is a fast-acting, easy to use folding knife that fits comfortably in your pocket. This Benchmade knife uses a highly effective modified reverse Tanto blade made from S30V premium steel, which is a stainless steel developed specifically for knives. The Bench Made 940 Modified Reverse Tanto Folder Knife features dual ambidextrous thumb studs for easy one-handed opening capability, and the knife uses the AXIS locking mechanism to keep the blade firmly in the handle when not in use. Benchmade has built a comfortable handle into the 940, made from 6061-T6 anodized aluminum and finished with 410 stainless steel liners and a titanium backspacer. For easier carrying, the knife includes a reversible tip-up pocket clip. For a highly efficient pocket knife made from premium grade stainless steel, choose the Bench-Made 940 S30V Steel Tanto Folder Knife.![]()
Specifications for Benchmade 3.4 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Closed Length: | 4.47 in |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.87 in |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Blade Grind: | Combo |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Features of Benchmade 3.4 in Folding Knife
- Professional-grade folding knife by Benchmade and Osborne Design for everyday carry
- Secure AXIS locking mechanism
- Ambidextrous thumb studs for easy deployment
- Modified reverse Tanto blade made from S30V premium stainless steel
- Green anodized 6061-T6 aluminum handle
- Reversible pocket clip
- 410 stainless steel liners and titanium backspacer
- Compact and lightweight
- Made in specialized factories
Package Contents:
- Benchmade 3.4 in Folding Knife