00:12
00:12
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Benchmade 556-S30V
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Benchmade 555-S30V
1 of 4 images
Benchmade Pardue Mini Griptilian Folding Knife, Axs, Stud, 2.91 in, CPM-S30V, Drop Point, Glass-Filled Nylon, Black, 556-S30V
2 of 4 images
Benchmade Pardue Mini Grip Folding Knife, Axs, Hole, 2.91 in, 154CM, Sheepsfoot, Glass-Filled Nylon, Black, 555-S30V
3 of 4 images
Benchmade Pardue Mini Grip Folding Knife, Axs, Stud, 2.91in, CPM-S30V, Serrated Drop Point Black Blade, Glass-Filled Nylon, Black Handle 556SBK-S30V
4 of 4 images
Benchmade Pardue Mini Griptilian Folding Knife, Axs, Stud, 2.91 in, CPM-S30V, Drop Point, Glass-Filled Nylon, Black, 556-S30V
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
Show In Stock Only
3 Models AvailableBlade Finish
All
Blade Material
All
Blade Shape
All
Serrated
All
Search
$150.00
$150.00
$150.00
Product Info for Benchmade Pardue Griptilian Mini Grip 2.91in Folding Knife
The Griptilian with G10! Upgraded blade steel improves edge performance and the layered gray and blue G10 enhance the look and feel. And, of course, integral grip texture offers the traction that is quintessential to the Grip family.![]()
Specifications for Benchmade Pardue Griptilian Mini Grip 2.91in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.91 in |
| Closed Length: | 3.87 in |
| Knife Application: | Survival, Everyday Carry, Outdoor |
| Overall Length: | 6.78 in |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Handle Finish: | Black |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.56 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Benchmade Pardue Griptilian Mini Grip 2.91in Folding Knife