Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Benchmade Water Adira Mini 3.21 in Folding Knife
Benchmade serrated variant of the quintessential waterman's mini folder, the versatile Mini Adira's serrations bite into line and rope easier than without a task thats particularly apparent when a ropes tension increases when wet. Featuring the same 3.21in/3.88in drop-point blade made of CPM-MagnaCut stainless steel as the original, this newly serrated pocket-ready folder uses an AXIS lock mechanism with stainless springs for corrosion resistance, plus high-vis colored details and a useful orange lanyard for easy access. On and off the water, the Mini Adira has got your back, hard-use or EDC.![]()
Specifications for Benchmade Water Adira Mini 3.21 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.21 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Grivory |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.09 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Water Adira Mini Folding Knife