Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Dacian 3.54in Fixed Blade Knife
When there's work to be done and the rigors of the day demand a tough, all-purpose fixed blade, the 203-04 Dacian is your go-to knife built for everyday utility and outdoor recreation. Featuring super-tough and corrosion-resistant MagnaCut steel in a spear-point blade profile, the 203-04s durable blue denim micarta handle has lateral grooves running the length of the scales for extreme comfort in multiple grip positions. The scout-carry sheath combines the classic look of leather with the Boltaron insert adding retention strength. The Dacian mounts conveniently on the belt for easy access during your daily grind.![]()
Specifications for Benchmade Dacian 3.54in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.54 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.57 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 3.37 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Dacian 3.54in Fixed Blade Knife