Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Narrows 3.43in Folding Knife
Lean, light, and strong. These are the basic parameters we set for the 748 Narrows, but theres nothing basic about this future-forward folder. Coming in at 0.28 inches thick, the titanium handle of the Narrows is the slimmest full-size frame weve ever built, making it the most pocketable, space-saving large knife in our lineup. Accordingly, weve also introduced a new take on the AXIS lock, eliminating steel liners and omega springs and subbing in a sleek new lock stud and torsion spring assembly. With the benefit of a thin M390 drop-point blade and the pop of PVD-coated Sapphire Blue hardware, this stylish EDC takes ultralight utility to the extreme.![]()
Specifications for Benchmade Narrows 3.43in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.43 in |
| Closed Length: | 4.58 in |
| Blade Material: | M390 (58-61 HRC) |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.02 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | 6Al4v Titanium |
| Handle Finish: | 6Al4v Titanium |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Narrows 3.43in Folding Knife