Tap Tap to Zoom
Produced to be an ideal blade for any circumstance, the Benchmade Redoubt Tanto 3.53in Folding Knife is great for any time in which an exceptional edge is the secret weapon to success. These Tactical Knives from the specialists at Benchmade were created using top of the line blade materials that will retain an edge for extended periods of time before requiring care. The handle on the Benchmade Redoubt Tanto 3.53in Folding Knife was invented to deliver the ultimate hold in practically any situation. Here at Tactical-Store it is our objective to make sure that you leave happy, and the Benchmade Redoubt Tanto 3.53in Folding Knife is one of many folding pocket knives that we are proud to be able to provide our shoppers. For an incredible way to always make sure that you're cutting with some of the finest knives on the market, go with the Benchmade Redoubt Tanto 3.53in Folding Knife.
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.53 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | CPM-D2 Steel |
| Overall Length: | 8.27 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Grivory |
| Handle Finish: | Grivory |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Ranger Green |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |