Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife
Developed to be the right blade for any circumstance, the Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife is excellent for any time in which a high quality knife is the secret weapon to success. These Tactical Knives from the skilled professionals at Benchmade are meant using high-end blade materials that will retain an edge for long periods of time before requiring consideration. The handle on the Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife has been invented to present you with the best grasp in almost any situation. Here at Tactical-Store it is our goal to make sure that you depart satisfied, and the Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife is among the folding pocket knives that we are glad to be able to supply our shoppers. For a great way to make sure you are cutting with some of the best knives available, choose the Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife.
Specifications for Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Closed Length: | 4.95 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.39 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Psk 3.45 in Folding Knife