Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.97 in
- Blade Material:
- CPM-S30V Premium Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Wood
- Handle Finish:
- Wood
- Design/Pattern:
- Hunt
- Blade Finish:
- Stonewash
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Wood
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 79-KN-BM-15031-2-15032
MPN: 15032
UPC: 610953207052
Product Info for Benchmade North Fork 2.97in Folding Knife
For the outdoorsmen who seeks out the hunts throughout each season, the 15032 North Fork unleashes the functionality of a hunting knife with the versatility of an outdoor EDC. Decked out with a CPM-S30V stainless steel drop point blade, Maple Stabilized Wood handle scales, and hunt-ready orange accents, tackle detailed field dressing and dispatch all your camp chores with a single solid and stout folder. Its easy to carry, easy to maintain in the field, and essential gear for the do-it-all outdoor enthusiast.![]()
Specifications for Benchmade North Fork 2.97in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.97 in |
| Closed Length: | 2.97 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Premium Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.87 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Wood |
| Handle Finish: | Wood |
| Design/Pattern: | Hunt |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 3.28 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade North Fork 2.97in Folding Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade North Fork, 2.97 in Folding Knife