Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife
Designed with purpose and built to last, the Full Immunity sets a high bar for durability and performance matched only by Benchmade's promise that it will be yours, for life.![]()
When blade length is restricted, necessity isnt. Designed for ease of concealment and compact utility, the Full Immunity features a sub-2.5-inch CPM-M4 blade with a Cobalt Black Cerakote finish, boasting outstanding edge retention and strength in a Wharncliffe profile tapering to an ultra-fine point. The included lanyard speeds up retrieval from the pocket for manual deployment in evolving situations.
Specifications for Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Closed Length: | 3.46 in |
| Blade Material: | CPM-M4 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.94 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Weight: | 2.29 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife
- Blade Style - Wharncliffe: Characterized by a sharp cut from the spine down to an acute tip in line with a straight edge.
- Blade Steel - CPM-M4 Super Steel (62-64HRC): A powder-metal, non-stainless, special purpose high-speed tool steel with excellent wear resistance and impressive strength.
- Handle - 6061-T6 Aluminum: Exceptionally tough, yet lightweight. Aluminum can be anodized in many colors and milled with fine detail. It also naturally resists corrosion.
- Opening Action - Manual: ''Manuals'' must be opened 100% from the closed position to the open position by the user.
Package Contents:
- Benchmade Full Immunity 2.5in Folding Knife