Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Overall Length:
- 7.85 in
- Blade Material:
- 154CM Steel
- Handle Color:
- Green
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Finish:
- Textured Green
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Condition:
- New
Code: 79-KN3-BM-4300-1-EE
MPN: 4300-1
UPC: 610953148478
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade -cla 4300-1
4300-1 Cla Push-button Automatic With Safety, Drop Point 154cm Stainless Steel Blade; Green & Black Textured Handle; Reversible Tip-up Deep Carry Pocket Clip![]()
Specifications for Benchmade -cla 4300-1:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Overall Length: | 7.85 in |
| Blade Material: | 154CM Steel |
| Handle Color: | Green |
| Knife Application: | Tactical |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Finish: | Textured Green |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Condition: | New |
| Weight: | 3.6 oz |
| Closed Length: | 4.45 in |
| Last Chance: | Yes |
Package Contents:
- Benchmade -cla 4300-1