Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Successor 2.56in Folding Knife
Classic pocket knife functionality meets cutting-edge precision engineering in the 315 Successor, a modern slip-joint folder with vintage appeal. This sleek EDC is built with an Ash Gray aluminum bolster, distinct Crater Blue aluminum handle scales, and an elegant satin-finished drop-point M390 blade, favored for its excellent corrosion resistance and excellent edge retention. Easy to actuate thanks to its solid detent open-close slip-joint mechanism for buttery smooth operation with a distinct and solid half stop. The minimalist nail nick gives the Successor an ultra-clean blade aesthetic. Refined for elevated daily carry, the Successor comes complete with a black leather sheath and removable pocket clip, which can be affixed to the sheath or the knife.![]()
Specifications for Benchmade Successor 2.56in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.56 in |
| Closed Length: | 3.7 in |
| Blade Material: | M390 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.26 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Lock Type: | AXIS |
| Weight: | 2.28 oz |
| Opening Method: | AXIS |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Successor 2.56in Folding Knife