Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.4 in
- Overall Length:
- 7.85 in
- Blade Material:
- 154CM Stainless Steel
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Included Accessories:
- Clip
- Handle Finish:
- Black Contoured G10
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Coated
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Clip
Code: 79-KN3-CLA-4300BK
MPN: 4300BK
UPC: 610953145880
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade CLA, 3.4 in Automatic Folding Knife
The Composite Lite Auto, is our first G10 automatic. It's a great all-purpose mid-sized platform with a drop-point blade, ultra-smooth handle scales and an enlarged actuation button.![]()
Specifications for Benchmade CLA, 3.4 in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.4 in |
| Overall Length: | 7.85 in |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical, Everyday Carry |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Included Accessories: | Clip |
| Handle Length: | 4.45 in |
| Handle Finish: | Black Contoured G10 |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Coated |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Lock Type: | Push Button |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.47 oz |
| Additional Features: | Clip |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade CLA, 3.4 in Automatic Folding Knife:
- Reversible tip-up deep carry pocket clip
- Contoured G-10 handle
- Blade Hardness: 58-61HRC
Package Contents:
- Benchmade CLA, 3.4 in Automatic Folding Knife