Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Freek 3.6 in Assisted Opening Folding Knife
Form and function in the same package. The first variant in the Freek family brings together two incredibly durable materials, G10 and CPM-M4 steel. The gray and black layered G10 is milled to provide excellent grip and style, while the red G10 base layer and anodized aluminum barrel spacers bring an additional pop of color to the handles. The high-strength CPM-M4 blade is designed for hard use, pushing the limits of what the already tough Freek was meant to do. This knife is a true super Freek![]()
Specifications for Benchmade Freek 3.6 in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Closed Length: | 4.86 in |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8.46 in |
| Handle Color: | Black |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Additional Features: | Reversible tip-up pocket clip |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
Features of Benchmade Freek 3.6 in Assisted Opening Folding Knife
- Serrate, black coated, CPM-S30V blade; Split arrow, Reversible Tip-Up Clip; Versaflex handle, Lanyard Hole
Package Contents:
- Benchmade Freek 3.6 in Assisted Opening Folding Knife