Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife
Rounding out the 20th anniversary celebration for one of Benchmade's most iconic designs, the 940 Osborne family expands to include the long awaited mini variations.The 945 Mini Osborne upholds the same unique styling of the 940, while scalig down the overall profile. Sporting the classic reverse tanto blade shape in CPM-S30V with two options for handle color and material. No matter what direction you choose, these minis are teh perfect accomplice to their full size counterparts.![]()
Specifications for Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.92 in |
| Closed Length: | 3.84 in |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 6.76 in |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Single Edge |
| Age Group: | Adults |
Features of Benchmade Mini Osborne 2.92in Folding Knife
- Clip Type: Mini Split Arrow
- Clip Position: Reversible Tip-Up
Package Contents:
- Benchmade Mini Osborne, 2.92 in Folding Knife