00:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Benchmade 570SBK-1
1 of 1 images
Benchmade PRESIDIO II AUTO AXIS Assisted Opening Folding Knife, 3.72 in, CPM-S30V, Drop Point Blade, Serrated, 6061-T6 Aluminum, Black Handle, 5700SBK
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
- Blade Length:
- 3.72 in
- Knife Application:
- Tactical
- Serrated:
- Serrated
- Overall Length:
- 8.72 in
- Included Accessories:
- Cordura Sheath
- Handle Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Handle Color:
- Black
- Blade Finish:
- Coated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Condition:
- New
Code: 79-KN2-PRESIDIO2-5700SBK
MPN: 5700SBK
UPC: 610953149673
$400.00
Product Info for Benchmade Presidio II 3.72 in Assisted Opening Folding Knife
A combat legend receives significant ergonomic and performance upgrades. Faster. Better. Stronger.![]()
Specifications for Benchmade Presidio II 3.72 in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.72 in |
| Closed Length: | 5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Knife Application: | Tactical |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 8.72 in |
| Included Accessories: | Cordura Sheath |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Coated |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Cordura |
| Weight: | 6.32 oz |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Presidio II 3.72 in Assisted Opening Folding Knife