Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Sibert Mini Adamas 3.25in Folding Knife
Furthering the legacy of the longstanding Adamas platform, the new 273 Mini Adamas is a stout, tactial folder that upholds the tradition of rugged reliability set forth by it's full size predecessors. Despite it's trimmed build, the Mini Adamas is tough as nails with the introduction of CPM-CruWear and a refreshing update to color configurations. This Adamas is as mighty as mini gets.![]()
Specifications for Benchmade Sibert Mini Adamas 3.25in Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.37 in |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Overall Length: | 7.62 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.14 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Weight: | 4.6 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Thickness: | 0.63 in |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Sibert Mini Adamas 3.25in Folding Knife
- MOLLE Compatible
- Clip Type: Deep-Carry
- Clip Position: Reversible Tip-Up
- Lanyard Hole
Package Contents:
- Benchmade Sibert Mini Adamas 3.25in Folding Knife