Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5 in
- Overall Length:
- 9.83 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- CPM-CruWear
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Cerakote
- Handle Color:
- OD Green
Code: 79-KN1-ANMS-539GY
MPN: 539GY
UPC: 610953189334
Product Info for Benchmade Anonimus 5 in Fixed Blade Knife
Head into the sticks with the 539GY Anonimus, and you’ll be prepared for every challenge the bush puts in your path. Designed for all-purpose fieldcraft and survival, the low-profile Anonimus features super-tough CPM-CruWear steel with a tungsten gray Cerakote finish, durable OD green G10 handle scales, a trigger-inspired finger guard, and a precision-ground striking choil. Rounded out by a Boltaron sheath with an attachable ferro rod loop, the Anonimus is the perfect off-grid companion to have at your side.![]()
Specifications for Benchmade Anonimus 5 in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 5 in |
| Overall Length: | 9.83 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Handle Color: | OD Green |
| Weight: | 5.94 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Anonimus, 5 in Fixed Blade Knife