Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife
A fishermans minimalist, tough-as-nails cutting tool, the Intersect is a versatile, fixed blade built for convenient and quick access when seconds matter.An EDC for the adventurist, the Intersect dons a 2.75in drop-point blade forged of CPM-MagnaCut steel, ideally compact for the finer tasks, from cutting tangled line to, complete with handle and spine jimping for secure grip and pinch cuts when wet. Purposefully designed with a quick mount sheath that attaches to pockets, belts, backpacks, waders and beyond.![]()
Specifications for Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.68 in |
| Overall Length: | 6.55 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Serrated: | Combo |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Santoprene |
| Handle Color: | Depth Blue |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 2.36 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade Water Intersect 2.68in Fixed Blade Knife