Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.9 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- CPM-CruWear
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- OD Green
- Sheath Material:
- Boltaron
Code: 79-KN1-RF-15600-01
MPN: 15600-01
UPC: 610953210830
Product Info for Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife
Designed with purpose and built to last, the Raghorn sets a high bar for durability and performance matched only by our promise that it will be yours, for life.![]()
Big game processing calls for a big blade, and the 15600-01 Raghorn delivers. Carrying over the stellar ergonomics of the original, the 15600-01 features a palm-filling OD Green G10 handle and reliable CPM-S30V steel sharpened with SelectEdge, allowing you to quickly field dress bull elk, wild boar, and black bear with ease.
Laser-cut from sheets of high-grade steel, every Benchmade blade is ground, beveled, and finished with uncompromising precision. We mill and machine handles in-house to the most exacting specifications, and every knife is hand-assembled and sharpened by highly trained technicians bringing to bear over thirty years of manufacturing excellence in our state-of-the-art factory.
Specifications for Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | OD Green |
| Blade Thickness: | 2.286 cm |
| Sheath Material: | Boltaron |
| Weight: | 3.56 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fixed Blade |
Features of Benchmade Hunt Raghorn 4 in Fixed Blade Knife
- Blade Style: Drops off the spine to the tip. Tip height is typically below the center line on the blade.
- Blade Steel: First-of-its-kind steel designed specifically for use in knife blades. An excellent balance of edge retention, corrosion resistance, and durability for a variety of applications.
- Handle: Multiple layers of resin-laminated fiberglass make G10 incredibly durable, rigid, and resistant to the elements.
- Opening Action: These knives do not fold and almost always come with a sheath to protect the edge.
Package Contents:
- Benchmade Raghorn, 4 in Fixed Blade Knife