Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Sibert Adamas Chord 4.2in Fixed Blade Knife
A new era of Adamas is here. The last thing your loadout needsis another heavy piece of gear to weigh you down, which is why the 375-1 Adamas has ben re-engineered to be stronger than ever before. Machined from CPM-CruWear, this blade brings upgraded corrosion resistance and toughness front and center. In addition to the knife itself, the sheath has been redesigned to affix with a low profile Malice Clips aloowing users to carry the knife on Molle webbing or a stndard duty belt. Modify with the times and carry with confidence.![]()
Specifications for Benchmade Sibert Adamas Chord 4.2in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 4.2 in |
| Overall Length: | 9.17 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM-CruWear |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | CPM-CruWear Steel |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.17 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 5.66 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Sibert Adamas Chord 4.2in Fixed Blade Knife
- MOLLE Compatible
- MALICE Clip
- Sheath Weight - 1.11oz
Package Contents:
- Benchmade Sibert Adamas Chord 4.2in Fixed Blade Knife
- Sheath