00:12
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Benchmade 177BK
1 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
2 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
3 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
4 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
5 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
6 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
7 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
8 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
9 of 9 images
Benchmade Mini SOCP Fixed Blade Knife, 2.22 in, 440C Stainless Steel, Spear Point Blade, 440C Stainless Steel, Black Coated Handle, 177BK
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Blade Length:
- 2.22 in
- Overall Length:
- 6.25 in
- Blade Shape:
- Spear Point
- Blade Material:
- 440C Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- 440C
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Injection Molded Plastic
Code: 79-KN1-SOCP65-177BK
MPN: 177BK
UPC: 610953203580
List: $108.00Save $8.00
$100.00
Product Info for Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
Born in the line of duty, designed for the daily grind. The 177BK Mini SOCP delivers peace of mind in a slim, concealable platform. Whether it's a morning jog or late night commute, know that we've always got your back.![]()
Specifications for Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.22 in |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | 440C |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 0.175 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 3 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Thickness: | 0.18 in |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
- MOLLE Compatible
- Sheath Weight - 0.92oz
Package Contents:
- Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
- Sheath