Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.32 in
- Overall Length:
- 9.44 in
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Blade Material:
- CPM MagnaCut Stainless Steel
- Handle Material:
- Santoprene
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Depth Blue
- Sheath Material:
- Injection Molded Plastic
Code: 79-KN1-UND0FB-18040S
MPN: 18040S
UPC: 610953207946
Product Info for Benchmade Water Undercurrent 4.32 in Fixed Blade Knife
The Undercurrent is your reliable fixed blade for hard-use and utility while on the water. Featuring a sheepsfoot style blade made of CPM-MagnaCut steel with partial serrations for cutting lines, ropes and bait, the Undercurrent is a cinch to clean compared to a folder for messier jobs. Complete with a Sonar Gray molded sheath that mounts on your belt, pack or boat, with push button retention release for quick access.![]()
Specifications for Benchmade Water Undercurrent 4.32 in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 4.32 in |
| Overall Length: | 9.44 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Santoprene |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Depth Blue |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 5.38 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Water Undercurrent 4.32 in Fixed Blade Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade Water Undercurrent 4.32 in Fixed Blade Knife