Tap Tap to Zoom
Product Info for Benchmade Osborne Barrage 3.6 in Assisted Opening Folding Knife
Following the acclaimed update of the Mini Barrage, the full-size variant of this ever-reliable workhorse EDC finally gets its due. Refining an original Warren Osborne design, the palm-filling 581-03 Barrage gets work done with milled Blue Canyon Richlite handle scales, a CPM-S30V stainless steel drop-point blade with flat dark earth anodized thumb studs, and our rapid-release Axis Assist mechanism with integrated spine safety. When carrying an auto is not an option, pocket this powerful tool.![]()
The 581BK-04 Barrage brings a handsome, dressed up option to daily carry utility with Redstone Richlite handle scales, anodized burnt copper thumb stud and dark copper PVD pocket clip, CPM-S30V stainless steel blade with a Cerakote finish, and boosted Axis Assist rapid-release opening. Whether you’re rolling up your sleeves to get to work or rolling them down for a trip into town, the 581BK-04 Barrage meets the occasion.
Simply scaled down from its full-size counterpart for compact carry, yet the same versatile utility and convenient rapid assisted opening in a more pocket-friendly size with the 585BK-04 Mini Barrage. Redstone Richlite handle scales and anodized burnt copper thumb stud with a dark copper PVD pocket clip provide a refined and stylish vibe, while the CPM-S30V stainless steel blade with a Cerakote finish and boosted AXIS Assist actuation keep this workhorse.
Specifications for Benchmade Osborne Barrage 3.6 in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Stainless Steel |
| Knife Application: | Outdoor, Everyday Carry |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Richlite |
| Handle Color: | Redstone |
| Blade Finish: | Cerakote Cobalt |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Axis Assist |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Blue Class Osborne Barrage Folding Knife