Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade Claymore 3.89in Automatic Folding Knife
Benchmade Is Committed To Building The Highest-quality Knives Through World-class Craftsmanship, Constant Innovation, And Unsurpassed Materials.![]()
Specifications for Benchmade Claymore 3.89in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.89 in |
| Overall Length: | 8.9 in |
| Blade Material: | CPM-D2 Steel |
| Hand: | Ambidextrous |
| Blade Shape: | Dagger |
| Handle Material: | Grivory |
| Blade Finish: | PVD |
| Lock Type: | Push Button |
| Weight: | 2.97 oz |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Claymore 3.89in Automatic Folding Knife