Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.72 in
- Overall Length:
- 8.72 in
- Blade Material:
- CPM-M4
- Handle Color:
- Burnt Bronze
- Serrated:
- Serrated
- Hand:
- Ambidextrous
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Finish:
- Anodized
- Handle Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Blade Finish:
- Cerakote
- Condition:
- New
- Color:
- Tactical Grey
Code: 79-KN3-PIIAF3-5700SGY-1
MPN: 5700SGY-1
UPC: 610953197711
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade Presidio II 3.72in Automatic Folding Knife
As the seasoned veteren of Benchmade's tactical folding knives, the Presidio Family takes its rugged good looks one step furrher with the 5700SGY-1 Auto Presidio. Fusing muted colors with the renowned functionality of the Auto AXIS mechanis, this expeditious automaticleaves nothing to be desired.![]()
Specifications for Benchmade Presidio II 3.72in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.72 in |
| Overall Length: | 8.72 in |
| Blade Material: | CPM-M4 |
| Handle Color: | Burnt Bronze |
| Serrated: | Serrated |
| Hand: | Ambidextrous |
| Knife Application: | Tactical |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Finish: | Anodized |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.14 in |
| Lock Type: | Axis Lock |
| Condition: | New |
| Weight: | 6.32 oz |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Tactical Grey |
| Closed Length: | 5 in |
| Thickness: | 0.63 in |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Presidio II 3.72in Automatic Folding Knife
- Clip Type: Deep-Carry
- Clip Position: Reversible Tip-Up
- Lanyard Hole
Package Contents:
- Benchmade Presidio II 3.72in Automatic Folding Knife