Tap Tap to Zoom
Code: 7J-DB0-DGB
MPN: DGB
UPC: 724679610055
Elite Survival Systems is a US based manufacturer of tactical nylon equipment for law enforcement, military, and the shooting enthusiast. They manufacture a great selection of service gear and military equipment, from and accessories to rifle cases, vests, packs and drag bags as well as a complete line of and to hold ammo and accessories. Elite Survival Systems Gun Cases have unique design and rugged durability that make these products the choice of professionals around the world.![]()
Our proprietary deluxe garment bag design hasn't changed much since 1985 because it is still at the top of its class. These heavy duty garment bags are carried by law-enforcement agents worldwide and have been known to hang in Air Force One. This ballistic nylon garment bag is what every professional needs... - - Ultra-tough ballistic nylon body with heavy-duty zippers and metal hardware - Smooth nylon inner lining helps prevent wrinkles - Internal metal frame prevents unwanted collapse along the bag's spine - Built-in heavy-duty metal hanging hook - Seam-to-seam zipper allows the bag to open flat for easy packing and unpacking - Three external zippered pockets - Folds at center and secures via dual quick-release buckles - Low-profile zipper pulls reduce airline damage - This folding garment bag includes two inch shoulder strap with non-slip comfort pad and anti-twist swivel hook attachment - Nylon suit bag available in Black. Ballistic nylon with nylon lining. YKK zippers. Internal metal frame for structure. Built in heavy-duty metal hanging hook. Seam to seam zipper allows bag to fully open. Three external zippered pockets. Quick-release buckles secure bag when folded. Includes 2" padded shoulder strap. Color: Black. Dimensions: 25" x 18" x 7" Folded for Transport, 25" x 39" x 4" Hanging Orientation
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Color: | Black |
| Pack Application: | Storage |
| Fabric/Material: | Ballistic Nylon |
| Length: | 39 in |
| Height: | 25 in |
| Gender: | Unisex |
| Width: | 4 in |
| Packed Size: | 25x18x7 in |
| Country of Origin: | USA |