Tap Tap to Zoom
Product Info for Elite Survival Systems Liberty Gun Packs
Designed to be carried on a belt or attached to a MOLLE platform, the Liberty GunPack from Elite Survival Systems can be worn in a horizontal or vertical position and has dual rip-cords for instant access to your firearm from multiple positions.![]()
Constructed of heavy-duty 1000 denier nylon
Main compartment conceals adjustable, removable holster and magazine loop
Large accessory compartment with mesh pocket for organization
Flat pocket on front provides quick access to contents
Phone pouch has an elastic band and velcro closure to fit most smart phones
Rip-cords in firearm compartment provide quick access to firearm
Fits most compact and sub-compact autos and small frame revolvers
Ambidextrous
Available in black and coyote tan
7 x 5 x 2.25
Specifications for Elite Survival Systems Liberty Gun Packs:
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Fabric/Material: | 1000D Nylon |
| Gun Type: | Handgun |
| Size: | 7 x 5 x 2.25 in |
| Length: | 7 in |
| Width: | 5 in |
| Height: | 2.25 in |
| Condition: | New |
| Fastener/Closure Type: | Zipper |
Features of Elite Survival Systems Liberty Gun Pack:
- Constructed of heavy-duty 1000 denier nylon
- Main compartment conceals adjustable, removable holster and magazine loop
- Large accessory compartment with mesh pocket for organization
- Flat pocket on front provides quick access to contents
- Phone pouch has an elastic band and velcro closure to fit most smart phones
- Rip-cords in firearm compartment provide quick access to firearm
- Fits most compact and sub-compact autos and small frame revolvers
- Ambidextrous
- 7 x 5 x 2.25 inches
Package Contents:
- Elite Survival Systems Liberty Gun Packs