Tap Tap to Zoom
Product Info for TRU-SPEC 24-7 Xpedition Pant - Men's, 34-36 in Inseam
Tru-Spec 24-7 Xpedition Mens Tactical Pants were developed to provide the flexibility, covert storage and toughness needed by law enforcement, military and EMS professionals. TRU-SPEC designed these Performance Pants/ Trousers for extreme flexibility with gusseted inseams and a comfort fit slider waistband that allows room for in-waistband carry. The front cargo pockets have ample room for magazines and other gear, as well as snap closures on the flaps for more secure retention and internal D-rings to attach keys or other gear. For hot weather and heavy work, Tru-Spec 24-7 Xpedition On-Duty Off-Duty Pants have zippered thigh and calf vents with mesh netting in a dark color behind the opening so you don't give away your position. You cool off while your gear stays stowed and your legs stay protected. Add a couple pair of Tru-Spec 24-7 Xpedition Poly/Cotton Rip-Stop Mens Pants to your everyday wear today.![]()
Specifications for TRU-SPEC 24-7 Xpedition Pant - Men's, 34-36 in Inseam:
| Manufacturer: | TRU-SPEC |
| Inseam Size: | 34 in |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Tactical |
| Apparel Fit: | Comfort |
| Fabric/Material: | 6.5 oz. Polyester/Cotton Rip-Stop |
| Fastener/Closure Type: | Button |
| Condition: | New |
| Application: | Duty, Casual |
| Adjustability: | Hook and loop waist tabs for comfort fit |
| Uniform Type: | Work |
| Design/Pattern: | 27-P Design |
| Compliance: | FNS/PD 96-17/MIL-C-23141A |
| Tag Free: | No |
| Length: | 36 in |
| Pre-Shrunk: | No |
| Activity/Occasion: | Military |
Features of TRU-SPEC 24-7 Xpedition Pant - Men's
- Integrated soft 4-way stretch panels for ease of movement
- Comfort fit slider waistband
- Deep front slash pockets designed to hold most folding knives
- Front facing inset stretch cargo pockets with hidden snap
- closure and internal D-rings
- Left cargo pocket has zipper closure under flap for secure storage
- Easy access DropN pocket behind right cargo pocket
- Dual mesh zippered cooling vents on each leg at the thigh and
- calf area for increased air flow and temperature regulation
- Carabiner or key chain loops on front belt loops
- 2 back pockets one with an easy access flap closure,
- one with a secure zippered closure
- Articulated knees for improved fit and comfort
- Double zipper leg opening with expandable mesh lining and venting options
- Additional layer of nylon webbing fabric for reinforced durability from boots
- Strap adjustment with snaps and boot hooks on ankle cuff
Package Contents:
- Tru-Spec 24-7 Xpedition Pant - Men's