Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Size:
- 31 in
- Length:
- 30 in
- Width:
- 4 in
- Height:
- 12 in
Code: 8E-GC-30INXTPRC-30XT
MPN: 30XT
UPC: 753182479750
Product Info for Galati Gear 30in XT Premium Rifle Case
The only soft case that will not bend. Super tough with a reinforced 3in support rib. Ample 1 1/8 closed cell padding for plenty of protection and security. Inside 1in zipper protector along perimeter of case. Secure your weapon with removable and adjustable inside straps on in internal strap-in system. Dual lockable zippers. Reinforced nose. Zippered accessory pocket. Three outside magazine pockets, which hold .223/.308 and similar size magazines. Steel D-Rings. Includes adjustable padded shoulder strap and a wrap and carry handle. PVC Tactical Nylon. Black.![]()
Two Year Warranty.
Fits H&K 94A3 9mm with collapsible stock; Sterling Mk vi 9mm Carbine, Thompson with detachable buttstock, retractable stocks for the UZI, AK-47, HKA3, MP5, Styer Aug Semi-Auto without flashider and others similar in size not exceeding 30in in length.
Specifications for Galati Gear 30in XT Premium Rifle Case:
| Manufacturer: | Galati Gear |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | PVC Tactical Nylon |
| Size: | 31 in |
| Length: | 30 in |
| Width: | 4 in |
| Height: | 12 in |
| Fastener/Closure Type: | Zipper |
| Pack Application: | Carrying |
Package Contents:
- Galati Gear 30in XT Premium Rifle Case