1 of 3 images
Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing, Black, 10in, GLARPOUCH
2 of 3 images
Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing, Black, 10in, GLARPOUCH
3 of 3 images
Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing, Black, 10in, GLARPOUCH
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Caliber:
- .223 Remington
- Accessory Attachment System:
- MOLLE, PALS
- Fabric/Material:
- PVC Tactical Nylon
- Gun Make:
- AR Platform
Code: 8E-RMP-ARMP-GLARPOUCH
MPN: GLARPOUCH
UPC: 753182471112
List: $33.49Save 16%
$27.99
Product Info for Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing
The three pocket magazine pouch holds .223 and similar magazines. It is constructed of PVC Tactical Nylon. It has PALS webbing on the back for easy attachment. There are 4 straps on the back with heavy-duty snaps for secure attachment.![]()
Specifications for Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing:
| Manufacturer: | Galati Gear |
| Color: | Black |
| Caliber: | .223 Remington |
| Height: | 10 in |
| Width: | 10 in |
| Internal Height: | 8.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 1.5 in |
| Accessory Attachment System: | PALS, MOLLE |
| Fabric/Material: | PVC Tactical Nylon |
| Gun Make: | AR Platform |
Features of Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing
- PALS Webbing
- Reinforced Stitching
- Heavy-Duty snaps
- Adjustable with hook and loop closures
Package Contents:
- Galati Gear AR Magazine Pouch with PALS Webbing