Tap Tap to Zoom
- Width:
- 5.8 in
- Height:
- 13.2 in
Code: 8I-G1-222210
MPN: 222210
UPC: 661120222101
Product Info for Lockdown Handgun Rack 6 Gun
Lockdown 6 Gun Handgun Rack 222210 safely holds up to six handguns in your gun vault or on the range for easy access. These metal gun racks are vinyl coated to ensure the finish on your revolvers and pistols doesn't scratch while in the Lockdown Six Handgun Rack. The custom designed channels of these Lockdown gun racks cradle your handgun's barrel and grip and are wide enough to accommodate even the heaviest magnum revolver. The Lockdown Six Gun Pistol Rack can further organize your gun safe or provide a convenient rack for your time on the range.![]()
Specifications for Lockdown Handgun Rack 6 Gun:
| Manufacturer: | Lockdown |
| Finish: | Non-Marring |
| Fabric/Material: | Metal |
| Length: | 4.9 in |
| Width: | 5.8 in |
| Height: | 13.2 in |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Model: | Universal |
Features of Lockdown Vinyl-Coated Handgun Rack:
- Holds up to six handguns or revolvers
- Vinyl coated metal gun rack won't scratch handguns
- Accommodates most handguns
Package Contents:
- Lockdown Six Gun Handgun Rack 222210