Tap Tap to Zoom
- Height:
- 3.5 in
- Width:
- 10.5 in
- Gun Capacity:
- 6 Handguns
- Quantity:
- 1
Code: 8I-GH-HGMZR-1081878
MPN: 1081878
UPC: 661120412717
Product Info for Lockdown Handgun Muzzle Rack
Free up space efficiently in your gun safe with the Lockdown 6-Handgun Muzzle Rack. This compact pistol rack is the perfect tool for creating room in your vault or even on your bench at the range. The design allows for confident storage and stability with its over-molded construction and upright access design to make your handgun selection process quick and easy.Features:Dimensions: 10.5?W x 3.5?H x 11?D 6-handgun capacity with upright access Fits .22-.50 caliber handguns Large over-molded wire construction helps protect against firearm damage Stable design allows for secure use on vault shelves and shooting benches![]()
Specifications for Lockdown Handgun Muzzle Rack:
| Manufacturer: | Lockdown |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 11 in |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 6 Handguns |
| Quantity: | 1 |
| Projectile Caliber: | .50 Caliber, .22 Caliber |
| Design: | Stable |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Size: | Large |
Features:
- Dimensions: 10.5W x 3.5H x 11D in
- 6-handgun capacity with upright access
- Fits .22-.50 caliber handguns
- Large over-molded wire construction helps protect against firearm damage
- Stable design allows for secure use on vault shelves and shooting benches
Package Contents:
- Lockdown Handgun Muzzle Rack