Unfortunately Night Optics Day/Night Adaptor (PVS-14) is not listed by TacticalStore.
Transform your daytime rifle scope into a 24-hour system with the Night Optics Day/Night Adapter NA-DN2 that allows quick connection of a Night Vision Monocular to the eyepiece of daytime optics. This Night Vision Adapter from Night Optics is made with a unique adapter mechanism so the Day/Night Adaptor can be attached to or detached from virtually any daytime scope in the field without tools. The Night Optics PVS14 Night Vision Adaptor provides an easy and secure alignment of the two systems while allowing the night vision device to swing to an alternate locked position on the side of the weapon. Configuring a Rifle Scope for either day or night firing without loss of weapon zero is now as simple as pressing a button.![]()
| Night Optics Part #: | NA-DN2 |
| Adaptor model: | PVS-14 |
| Compatibility: | 1.5-1.75 Eyepiece O.D. |
| Length (closed): | 3.5 in |
| Width (closed): | 2.5 in |
| Height (base to top of ring): | 2.5 in |
| Height (base to top of Weaver Rail): | 3.0 in |
| Weight: | 8.5 oz |
| Warranty: | 2 Years |